Jak dbać o pierwsze ząbki

19:02 TosiowaMama 0 Comments

Jak Wam już wspominałam, mój Bąbelek może się pochwalić pięknymi 8 ząbkami! :) Oczywiście wraz z ich pojawieniem narodziły się pytania jak o nie dbać.No więc na początek odstawiamy daleko wszystkie słodkie produkty (Oczywiście można zrobić w ciągu dnia godzinkę dla słodyczy). Żadnych słodzonych napojów, a już w ogóle wykluczamy ssanie ich godzinami przez smoka. Ząbki szczególnie narażone są w nocy, więc najlepiej podawać do picia wodę niegazowaną. To samo dawać do popijania w dzień. U Nas niestety był z tym problem, bo Bąbel wody nawet nie chciał spróbować. Nie i nie. Stanowczo dawał do zrozumienia, że tego pić nie będzie. Na szczęście przeszło Mu po jakimś czasie, ale momentami dostawał do picia soczki Bobovita. Wybierałam oczywiście te bez cukru.


Pociechę najlepiej nakarmić wieczorem przed myciem ząbków.
 Do mycia perełek są specjalne szczoteczki dostępne w każdej aptece. Maluszkom karmionym piersią również dobrze jest umyć ząbki specjalną szczoteczką bądź przetrzeć rogiem tetrowej pieluszki.
 Niektórzy szczęściarze od początku mają genetycznie zaprogramowane mocne zęby, ale i o nie również należy dbać. Inni muszą wkładać więcej wysiłku w ochronę. Dobrze jest więc odwiedzić dentystę. On najlepiej opowie Wam jak dbać o higienę jamy ustnej Waszych dzieciaczków :) 

Mycie ząbków maluszków powinno odbywać się dwa razy dziennie, rano po śniadaniu i wieczorem po kolacji. Dla dzieci poniżej roku są dostępne pasty bez fluoru, potem do 6 roku życia zaleca się te z jego obecnością. Ilość pasty jaką należy nakładać na szczoteczkę jest znikoma, wielkości ziarenka grochu. Można ją trochę wetrzeć w szczoteczkę żeby maluszek jej nie zlizał.


Do 3 roku życia dzieci posiadają już pełen komplecik bialutkich mleczaków i jest to ostatni dzwonek na pierwszą wizytę u dentysty. Najlepiej dobrać gabinet przyjazny dzieciom, ponieważ jak raz je się zrazi to później będzie problem z zabraniem ich na kolejną wizytę.
Pamiętajcie, że próchnica jest chorobą zakaźną, więc rodzice też powinni zadbać o swoje uzębienie. O tym żeby nie oblizywać smoka albo łyżeczki niemowlakowi chyba nie muszę mówić.  

Nie przejmujcie się, że maluszek ma szparę między ząbkami. Powodem może być częste ssanie smoka lub kciuka. Jeżeli jednak to Was niepokoi zasięgnijcie rady specjalisty. Zawsze lepiej dmuchać na zimne ;)
0 komentarze: