Szczepionki

16:35 Tosiowa Mama 5 Comments

Od rana świeci słoneczko. Idealna pogoda na spacerek. Nie dla Nas niestety. Większość dnia przesiedzieliśmy u lekarza. Bąbla czekała dziś druga tura szczepionki na meningokoki. Nie wiem jak jest u Was, ale Nasza wizyta u pediatry przed zastrzykiem jest potworna. Nie dość, że kolejka monstrualna, to poczekalnia jest jak schowek na szczotki, a matki z dziećmi czekają na schodach...O-k-r-o-p-n-e! 

Pediatra jest tak zakręcony, że szok. Jednego razu zapisał mnie tak, że ja przychodzę, a poczekalnia świeci pustkami, co się nigdy nie zdarzało. Zapytałam jakiejś pielęgniarki o co chodzi, a ona na to, że moja lekarka na urlopie! Jakieś żarty normalnie. Kolejnym razem zaznaczyła mi szczepionkę, której w ogóle nie ma. Dziś oczywiście nie obyło się bez żadnych akcji. Dobrze, że sprawdziłam, bo nie wyznaczyła mi następnej wizyty. Kpiny! Ja wiem, że człowiek to tylko człowiek, czasami zapomina, dużo ma na głowie, ale za każdym razem? No heloł?! Ale przejdźmy do rzeczy. szczepionki


Razem z Tatą Bąbla zdecydowaliśmy, że zapłacimy mu za szczepionkę skojarzoną, żeby nie musiały kłuć Bąbelka tyle razy. Później zdecydowaliśmy się zaszczepić przeciw meningokokom. Zastanawialiśmy się jeszcze nad rotawirusami, ale jak się potem okazało nasz wspaniały pediatra wyznaczył wizytę 2 dni za późno i już nie było wyboru. Miejmy nadzieję, że nie będę w przyszłości żałować jeszcze bardziej tego błędu. W przyszłości też chcę zaszczepić Bąbla przeciwko ospie wietrznej. Jedni mówią żeby jak najmniej szczepić, bo dzieci kiepsko znoszą albo, że szczepionki są szkodliwe. Inni, że najlepiej zapobiegać wszystkiemu i kłuć. Co lekarz to inna opinia. Już sama nie wiedziałam w pewnym momencie czego chcę.

W moim przypadku Bąbel dobrze znosił każde szczepienie. Żadnego większego obrzęku czy gorączki. Czasami jedynie trochę pomarudził. 

W razie zaczerwienienia i opuchlizny dobrze jest zrobić okłady z sody oczyszczonej, a na gorączkę trzeba koniecznie przygotować w domowej apteczce lek żeby w razie czego ją zbić. Ja używam Paracetamol. Można robić także kąpiele ochładzające. W upały takie jak teraz gorączka sprzyja szczepionkom. Należy wtedy dziecko trzymać w ocienionym miejscu. 

Jeżeli zapomnicie zaszczepić lub nie możecie wyznaczonego dnia pojechać do placówki, nie martwcie się. Szczepionki nie można zrobić wcześniej, ale ewentualnie można ją przesunąć na późniejszy termin. W recepcji na pewno udzielą Wam szczegółowej informacji o ile można ją przenieść, żeby każdemu to odpowiadało. 

Najważniejsze to aby dziecko w dniu wizyty było zdrowe. Nie można narażać go na niepotrzebne komplikacje. Im gorsza odporność malca tym większe zagrożenie.

TUTAJ możecie przeczytać 8 najczęściej zadawanych pytań o szczepionki.

A Wy szczepicie swoje pociechy dodatkowo czy tylko obowiązkowe zapobieganie? Jesteście za szczepionkami czy przeciw? Bardzo mnie interesują Wasze opinie na ten temat.

5 komentarzy:

 1. To horror co się dzieje w Waszej przychodni. Nie wiem jakie macie możliwości, ale my zapisaliśmy dzieci do prywatnej przychodni, która ma podpisany kontrakt z NFZ - warunki lokalowe i obsługa na wysokim poziomie, a nie rodem z prl.
  Co do szczepień, starszą córkę zaszczepiliśmy przeciwko rotawirusom i mam wrażenie, że to był dobry pomysł, bo dziecko przechodzi infekcje łagodniej niż ja i mąż.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się właśnie boję o mojego Bąbla...ale jestem dobrej myśli :)

   Usuń
 2. również korzystałam ze szczepionek skojarzonych ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. My szczepimy tymi na nfz. Dodatkowo zrobiliśmy pneumokoki. Przed pierwszym szczepieniem wizyta u jednego z lepszych pediatrów w województwie ;)
  Jestem mamą szczepiącą swoje dziecko, ale nie atakuję tych, które nie szczepią. Niestety to nie działa w dwie strony...
  Przepraszam, że komentarz tak późno, ale dokopałam się do tego wpisu, a jesteśmy przed szczepieniem mmr II i temat mnie zainteresował:)
  U nas w przychodni zapisy na godzinę i się tego przestrzega :)
  I BRAWA za odwagę za napisanie o tym, że szczepisz :)
  Pozdrawiam
  www.fajna-baba.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda pora dobra na swoje opinie:) Człowiek zawsze się może czegoś nauczyć. Moze nawet mi jakieś informacje się jeszcze przydadzą. W końcu nie chciałabym żeby Tosiek był jedynakiem. Idealny duet dla mnie to starszy brat i młodsza siostra ;)

   Usuń